بایگانی ماهیانه: ژانویه 2016

به یاد آلن ریکمن…

 

نامه ای سر گشاده به پروفسور ” آلن اسنیپ”

سلام!

هی مرد! تو پیش خودت چه فکری کردی ؟ الان که موقع غلت خوردن روی گل های بهشت نبود! آخه کی درست بعد از کریسمس می میره؟ روز اعلام نامزدای اسکار؟

میدونی؟ به نظرم اگه تو قرار بود با مرده خودت روبرو بشی,احتمالا یه چیزایی شبیه این می گفتی.

می دونستی اولین تصویری که از بازیگرهای هری پاتر دیدم تصویر تو بود؟ تریلر فیلم هری پاتر و سنگ جادو که داشت سوروس اسنیپ رو نشون میداد. توی کلاس معجون سازی!

کسانی که باهات کار کرده بودن می گفتی که اصلا شبیه اسنیپ نیستی!

ولی تو “بهترین” اسنیپ دنیا بودی. توی خیلی جاها, می شد سایه ای از آلن را مشاهده کرد. در پارلمان هنر و ادب… در فلسطین… در سوئینی تاد… در هری پاتر…. در….

هنوز وحشت صحنه هایی که تصور می کردیم تو با کوییریل هم دست شده ای در دلمان هست… هنوز بی اعتمادی ات به لاکهارت جلوی چشمهایمان می رقصد…هنوز صحنه ای را که سپر بلای یادگار لی لی شدی, بهترین صحنه زندانی ازکابان می دانیم. هنوز نگرانی ات, در تک تک مراحل جام آتش حس می شود… هنوز ترس از احضارت….

هنوز یادمان هست که چطور جلوی آمبریج می ایستادی! هنوز یادمان هست که شاهزاده دورگه… هنوز بغض خفته ات وقتی مجبور بودی کلام مرگ را جاری کنی در ذهنمان تاب می خورد

آلن هنوز بغض صحنه ای که لی لی را در آغوش می کشی و بی پروا و دور از تمام ترس ها و غرورهای اسنیپ می گریی ، گلوی ما خفه می کند ولی اینبار ، امشب ، پس از اولین شب نبودنت ، دیگر گلوی من هم تاب و توانی برای تحملش نداشت و چشم هایم مانند تو دیگر بی پروا می گریست.
دیگر ولدمورت یک شخصیت ذهنی نیست ، امروز ولدمورت برای تمام هری پاتری ها ، سرطانیست که تو را از ما گرفت.

آلن عزیز: من بیشتر اوقات دیدن فیلم ها را به زبان فارسی ترجیح می دادم, اما به خاطر شنیدن صدای تو, بیش تر از یک بار, فارسی تماشایشان نکردم.

آلن عزیز: دیگر هیچ کس نمی تواند مثل تو مقتدرانه بگوید: پاتر اگه ریشه آسیاب شده گل سوسن رو به محلول دم کرده گیاه افسنطین اضافه کنیم چی به دست میاد؟

آلن عزیز: دیگه هیچ وقت هیچ جا این جمله رو نخواهیم دید “فیلمی جدید با شرکت آلن ریکمن”

برگرد….برگرد تا دوباره ازت “همیشه ” رو بشنویم….

برگرد تا دوباره لی لی رو در آغوش بکشی

برگرد تا دوباره از دراکو محافظت کنی

هر چقدر که دوست داری از گریفندور امتیاز کم کن… فقط برگرد!

هرچقدر که دوست داری جریمه مان کن…فقط برگرد.

برگرد تا باز هم اسلیترین رو مقدس کنی!

هرچقدر که دوست داری از جیمز پاتر عصبانی باش…. فقط برگرد…

لطفاً برگرد پروفسور آلن اسنیپ عزیز

 

 

باتشکر از نویسنده این اثر تاثیر گذار:

و با همکاری  :

  • ماهنامه فانوس